Leon XIII w swoim Breve z dnia 30 czerwca 1892 r. pisze: "Podobnie jak pobudza się ludzi do czynienia dobra przy pomocy nagród, tak i my, pragnąc zachęcić do wstępowania do tego Stowarzyszenia, proponujemy nagrodę nie kruchą i znikomą, ale łaski duchowe, jakimi możemy dysponować. Czegoż zresztą więcej oczekują członkowie tego Stowarzyszenia od Jezusa, Maryi i Józefa, którym się poświęcili, jak tylko ich obecności i opieki w ciągu całego ich życia. Tego właśnie z całego serca im życzymy, oraz aby te święte Imiona znalazły się na ich ustach w godzinie ich śmierci".
Oto wykaz odpustów i łask duchowych:
Odpusty zupełne
W dniu przyjęcia i ofiarowania się Świętej Rodzinie. W dniu generalnego zgromadzenia członków dla odnowienia ofiarowania się zgodnie z miejscowymi zwyczajami. W święto Bożego Narodzenia, Obrzezania, Objawienia Pańskiego, Zmartwychwstania, Wniebowstąpienia. Niepokalanego Poczęcia NMP, Narodzenia NMP, Zwiastowania, Oczyszczenia NMP, Wniebowzięcia NMP, Św. Józefa /19 marca/, Opieki św. Józefa, Zaślubin NMP /23 stycznia/ i w Uroczystość Świętej Rodziny. Ponadto raz w miesiącu w dowolnym dniu, jeżeli codziennie odmawiają modlitwę przed obrazem Świętej Rodziny, oraz w chwili śmierci.
Odpusty cząstkowe
Odpust 7 lat l 7 kwadragen pod warunkiem nawiedzenia kościoła parafialnego lub kaplicy publicznej, by modlić się o zbawienie ludu chrześcijańskiego; w dniach Nawiedzenia, Ofiarowania i Opieki NMP, we wszystkie dni zgromadzeń członkowskich oraz wówczas gdy wspólnie odmawia się w rodzinie modlitwy przed obrazem świętej Rodziny.
Odpust 300 dni za każdorazowe odmówienie modlitwy "Jezu najdobrotliwszy"
Odpust 200 dni raz dziennie za wezwanie: "Jezu, Maryjo, Józefie, oświecajcie nas, dopomagajcie nam, ratujcie nas!"
Odpust 100 dni za każdym razem, gdy ktoś zajmuje się wpisywaniem rodzin chrześcijańskich do Stowarzyszenia.
Odpust 60 dni: 1/ Za każde uczestnictwo we Mszy św. lub w innych obrzędach odprawianych w kościele parafialnym przy którym zostało założone Stowarzyszenie; za każdym razem, gdy odmawia się w kościele 5 Ojcze nasz i 5 Zdrowaś Maryjo zazmarłych członków Stowarzyszenia lub gdy wprowadza się pokój lub przyczynia się do zgody zwaśnionych rodzin, bądź też usiłuje się wprowadzić na dobrą drogę rodziny, które z niej zeszły, względnie wpaja się dzieciom naukę chrześcijańską; wreszcie gdy spełnia się jakikolwiek dobry uczynek na rzecz Stowarzyszenia.
Wszystkie wyżej wymienione odpusty można ofiarować za dusze w czyśćcu.
Łaski duchowe
Odnośnie do Mszy świętych za zmarłych członków Stowarzyszenia, ołtarz na którym odprawia się Msza św. jest w takim przypadku uprzywilejowany.
Proboszczowie, którzy mają w swojej parafii Stowarzyszenie Świętej Rodziny, cieszą się trzy razy w tygodniu osobistym przywilejem ołtarza, chyba że mają go już z innego tytułu.
W dniu wstąpienia rodziny do Stowarzyszenia lub odnowienia aktu oddania się, proboszczowie poza Rzymem mogą błogosławić należącym do Stowarzyszenia koronki, wizerunki i medaliki, nakładając na nie odpusty apostolskie.
To wystarczy z pewnością wiernym, którzy rozumieją wartość odpustów i jeśli leży im na sercu sprawa niesienia pomocy duszom w czyśćcu celem przyśpieszenia ich wejścia do uczestnictwa w życiu Świętej Rodziny.
Do proboszcza należy wpisanie do księgi Stowarzyszenia nazwiska głowy rodziny oraz liczby jej członków. Dyrektor diecezjalny nie jest sam w stanie zapisać wszystkich rodzin w diecezji, Można zapisać się tylko we własnej parafii, chyba że ktoś nie ma stałego miejsca zamieszkania.
Rodzinę może wpisać np. dziadek, nawet wbrew woli rodziców lub innych osób, które są głowami rodziny.
Dzieci mogą zapisać się same, jeżeli rodzice nie dbają o zapisanie swojej rodziny.
Zgromadzenia zakonne, seminaria duchowne i inne wspólnoty mogą również ofiarować się Świętej Rodzinie.
Modlitwy przed obrazem Świętej Rodziny są zalecane lecz nie są ściśle nakazane.
Źródło: Jean Berthier MS, Kult i naśladowanie Świętej Rodziny, Ciechocinek 2003.